Jesień to pora przeziębień i na pewno każdy z was zna te uciążliwe objawy jakimi są : zatkany nos, denerwujący katar, ból gardła i ogólne rozbicie.

Pomimo pojawienia się pierwszych objawów nie musisz od razu biec do apteki i kupować torby różnych pastylek a tym bardziej zażywać antybiotyków, o które tak często sami się domagamy. Antybiotyki nie pomogą na przeziębienie, leczą tylko zakażenia bakteryjne i nie działają przeciwko wirusom.

Ja zawsze zaczynam od  domowych sposobów i dziś chcę się z Wami nimi podzielić.

Moim sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem jest już od kilku lat, herbatka z mieszanki ziół.

 

Mieszanka przy przeziębieniu
-30 g liści podbiału
-30 g ziela tymianku
-50 g ślazu dzikiego
-30 g babki lancetowatej

Zioła zmieszaj, 1 łyżkę mieszanki zalej wrzątkiem szklanki, parz pod przykryciem 10 min, na koniec przecedź. Pij  3-4 razy dziennie. Pamiętaj, że zioła pijemy zawsze ciepłe.

 

 

Do płukania bolącego gardła bardzo dobrze sprawdzi się napar z szałwii. Należy 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i płukać gardło 3-4 razy dziennie.

 

 

Przy przeziębieniu i gorączce polecam sok z czarnego bzu.
Sok z czarnego bzu jest naturalnym lekarstwem w przypadku przeziębienia, gorączki, kaszlu ale również w stanach osłabienia, po przebytych chorobach, pomaga w stymulacji układu immunologicznego.

Możesz go zrobić samemu w domu albo kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub zielarskim.

 

 

 

Kolejnym moim panaceum na przeziębienie jest aronia.

Duża dawka witaminy C znajdująca się w aronii, sprawia, że jest ona wspaniałym owocem w walce z przeziębieniem. Poprawia także funkcjonowanie układu odpornościowego.
Warto zaopatrzyć się więc w różnego rodzaju przetwory, soki, konfitury.

Uwaga! Przy wrzodach żołądka i dwunastnicy!

 

 

 

Oczywiście nie zapomniałam o czosnku, który jest nam wszystkim znany już od wieków, jako skuteczny sposób w walce z przeziębieniem.

Przy przeziębieniu polecam także wysokie dawki witaminy C. Jak wysokie? To kwestia indywidualna. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc jej nadmiar zostanie usunięty z organizmu. Dawki, które znacznie przekroczą możliwości naszego wchłaniania, wywołają efekt przeczyszczający.

 

 

Zastanów się zatem czy warto sięgać od razu po różnego rodzaju leki bez recepty, antybiotyki, które rujnują nam florę bakteryjną jelita, niszczą żołądek oraz obciążają wątrobę. Czy nie lepiej wypróbować naturalne sposoby?

A Wy znacie i stosujecie domowe sposoby na przeziębienie? Napiszcie w komentarzu.

 

Życzę zdrowia 😉

Udostępnij: