Mięśnie dna miednicy są jednymi z najważniejszych mięśni u kobiet.To one umożliwiają przyjście dziecka na świat, odpowiedzialne są za trzymanie moczu oraz kału, dzięki nim narządy wewnętrzne są utrzymane na odpowiednim miejscu, biorą także udział w stosunku i wpływają na poziom doznań seksualnych.
Mięśnie dna miednicy to zespół powięzi, wiązadeł i mięśni, które są przyczepione do wewnętrznych części kości miednicy.
Z moich obserwacji i rozmów z kobietami wynika, że wiele kobiet cierpi na osłabienie właśnie tych mięśni. Według badań co 3-cia z Pań ma tę dolegliwość. Niestety problem ten nie dotyczy tylko kobiet po porodzie lub kobiet starszych ale także cierpią z tego powodu młodsze dziewczyny.Jest to problem nie tylko higieniczny ale często wstyd, bezradność, która może obniżyć jakość życia, ograniczyć wspólne wyjścia chociażby na fitness a także zniechęcić do życia płciowego.

Mięśnie dna miednicy ćwiczenia
Ćwiczyć mięśnie powinna każda kobieta. Im wcześniej zacznie tym będzie większa szansa, że uniknie tego problemu w przyszłości.
Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mdm.

Czy zdarza Ci się gubić mocz podczas podskoków, kichania, kaszlu? Odczuwasz tzw.gazów pochwowe? Czy doświadczasz nietrzymania stolca?
Przedstawiam Ci jedno bardzo łatwe ćwiczenie.

Należy zlokalizować mięśnie dna miednicy a najłatwiejszym sposobem wyczucia gdzie te mięśnie są zlokalizowane jest wyobrażenie sobie zatrzymania moczu.
Ćwiczenie polega na zaciskaniu i rozkurczaniu tych mięśni. Ćwiczenie możemy to wykonywać na leżąco jak i siedząc. Dobrze, gdy napinanie i rozkurczanie byłoby połączone z oddechem i wdechem. Podczas ćwiczeń starajcie się napinać tylko mięśnie dna miednicy. Pośladki, nogi i brzuch powinny być rozluźnione.
Pamiętaj, że w ćwiczeniu mięśni dna miednicy ważne jest zarówno napinanie jak i rozluźnianie. Rozluźnianie powinno trwać tyle samo co napięcie. Bez rozluźnienia może dojść do podwyższenia napięcia mięśni. Co oznacza, że kiedy naprawdę będzie potrzebny skurcz, mięśnie będą zmęczone i nie będą w stanie prawidłowo pracować.

Wykonując to proste ćwiczenie 3 razy w tygodniu, na pewno wzmocnisz tę partię mięśni i unikniesz nieprzyjemnych skutków ich osłabienia. Najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli natomiast masz już problem, pokonaj wstyd i umów się na wizytę do specjalisty aby w przyszłości uniknąć operacji.

Udostępnij: